Czy to prawda, że chłopiec zaczyna mówić później, a wady wymowy same mijają?

Dziś chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na pewne zjawisko.
Bardzo często trafiają do nas dzieci ze znacznym opóźnieniem rozwoju mowy bądź zaburzeniami mowy. W szczegółowym wywiadzie z ich rodzicami dowiadujemy się zazwyczaj, że wspomniane trudności zostały przez nich zauważone dużo wcześniej. Jednak PEDIATRA, ciocia, babcia itp. odradzili im wizytę u logopedy. Twierdzili oni, że mowa sama się rozwinie, a dziecko samoistnie wyrośnie z wad wymowy.

Drodzy Rodzice! To nieprawda‼️ Tak samo jak nie jest prawdą stwierdzenie, że chłopcy zaczynają później mówić…

Należy pamiętać, że zaburzenia mowy same nie mijają, co więcej – mogą wpływać na obniżenie samooceny dziecka i zaburzać jego relacje z otoczeniem oraz prowadzić nawet do logofobii (strach przed mówieniem). Dlatego nie warto czekać – należy skorzystać z pomocy specjalisty, który zaradzi powstałym trudnościom! Im szybciej wybiorą się Państwo ze swoją pociechą do logopedy tym wada wymowy będzie mniej utrwalona, a tym samym łatwiejsza do skorygowania, a sama terapia będzie trwała krócej.

Pamiętajcie! Jeśli niepokoi Was coś w rozwoju waszych pociech, to nie czekajcie, tylko udajcie się do specjalisty. Wcześnie rozpoczęta terapia przynosi bardzo dobre efekty. Logopedzi są po to, aby pomóc Wam oraz Waszym pociechom 🙂

Grafika zaczerpnięta z: PROGRES Centrum Wspomagania Rozwoju Dziecka i Rodziny